Jobbmässa/ÖH 16/11

Hej alla i Ånge kommun! Vi ska ha Öppet hus och hoppas du vill hälsa på - i år har vi brett ut oss!

I Posthuset presenteras ALLA våra program, idrotter och e-sport. Träffa lärare och elever från Boberg samt representanter från Ung Företagsamhet, Berners och TYA. Posthuset besöks också av alla åk 9-elever i kommunen och ett gäng från Bräcke.

Aulan på Boberg bjuder på en ”jobbmässa” för våra elever och allmänheten. Medverkar gör RES, Permascand, Elkapsling, Folktandvården, UF, JPL, Webhelp, Polisen, Kriminalvården, MIUN, Komvux, Arbetsförmedlingen, Hussborgs Herrgård, ABF, Ambulansen, Young Events, Räddningstjänsten, Midwaggon, Ålsta, Hjalmar Strömerskolan, Recond Concept, Härjeåns och Ånge kommuns samhällsplaneringsavdelning samt vård och omsorgsenhet. Dessutom har vi Karins fantastiska skolfik strax utanför!

Övrigt Våra åk 2-elever får även föredrag av Fredrika Bremer-förbundet och om Young Events. Åk 3 har ”Livet efter Boberg”-tema och får information från Arbetsförmedlingen, Kriminalvården och RES inför sitt kommande studie- och yrkesliv.


Visst låter det som en spännande dag? VARMT VÄLKOMMEN kl 09-13!

 

Image