El- och energiprogrammet

Vill du ha ett spännande jobb?

På El- och energiprogrammet arbetar du med el, tele, datorer och nätverk. 
Du läser en hel del teori inom kärnämnen och elämnen. Matematik, svenska och engelska är viktiga ämnen.

Inriktning:

  • Elteknik
  • Dator- och kommunikationsteknik


Vår inriktning Elteknik lär dig elektrikerns yrke och du får bland annat lära dig att installera tele- och elutrustning.

Säkerhetsfrågor är av yttersta vikt för el- och energiarbete. Utbildningen ska därför leda till att du får kunskap om nationella och internationella överenskommelser om teknologi, informationssäkerhet, standarder, arbetssäkerhet och arbetsmiljö. Arbetsmiljöfrågor är viktiga för att förebygga arbetsskador och för att främja god hälsa.

OBS!
Man måste läsa El- och energiprogrammet för att få ett certifikat som ger rätt att arbeta med el.

Du får också träna på att göra medvetna val, exempelvis att kunna använda rätt material och verktyg samt att kunna planera och utvärdera en arbetsprocess.

Femton veckor av utbildningen är du på ett företag; APL. Det ingår på alla yrkesprogram och ska bidra till att du får yrkeskunskaper och en yrkesidentitet, samt blir en del av yrkesgemenskapen på en arbetsplats.

Vill du läsa vidare?
Programmet ger grundläggande behörighet till högskola/universitet.

Exempel på yrken efter vidareutbildning: Distributionselektriker, installationselektriker, industrielektriker.

Det finns gott om jobb för utbildade elektriker!

InformationsbladHämta informationsblad och programstruktur

Kontaktperson

Image

Jan Hultin

El och energi

Arbetsrum: Posthuset
Mobil: 070-323 64 21
E-post: jan.hultin@ange.se

Dela vidare

ImageImageImage
Image
Jag utbildade mig till Linjemontör genom påbyggnadsåret som man kan välja  efter att man har gått tre år på El- och energiprogrammet. Jag fick genast en provanställning efter utbildningen, och är nu tillsvidare-anställd! Under en arbetsvecka har jag många olika uppgifter. Det kan vara allt från att köra 6-hjuling till att skarva kabel i isvatten, i detta yrke får man inte vara rädd att bli skitig eller lite blöt 😛
Fredrik Svedin