Design Open 2015 i Sundsvall

Mittuniversitetet bjuder åter in till Design Open, och vi deltar med våra elever i åk 1 på Teknikprogrammet. Så här skriver MIUN: Syftet med Design Open är att öka intresset för design, naturvetenskap och teknik samt att bidra till utveckling av lärandeprocessen inom design. Detta uppnås bland annat genom att bygga nätverk av lärare och professionella industridesigner samt att skapa kontakter med företag/organisationer som bidrar med skarpa designuppdrag. Under tävlingens gång finns möjligheten till ämnesspecifik kompetens och professionell rådgivning inom design. Tävlingsuppgiften i Design Open 2015 kommer ha livsstil, miljö och energi som grundtema. Den exakta formuleringen presenteras vid tävlingsstarten i september.
Design Open är öppen för gymnasieelever från Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland, Jämtland,
Gävleborg samt Dalarnas län.
här kan du läsa mer:DO 2015
Mer information kommer finnas på wwww.miun.se efter tävlingsstarten.