ÅRETS UF-SKOLA!

Hej – varmt välkomna att fira vår fina vinst med oss!

Tid/plats: Måndag 6/5 kl 13.00 i Bobergsgymnasiets Aula.

Vi börjar med mingel och lite tal från bitr. skolchef Eva-Lena Årmyr och Mathias Sundin från Näringslivskontoret. UF Västernorrland finns också på plats.
Sedan blir det en inspirationsföreläsning av Stig Wiklund som många känner till. Här är en länk till ett inslag med honom på TV4: https://www.youtube.com/watch?v=usVPI5kiop8

Varför vi vann? Här är motiveringen av Ung Företagsamhet Västernorrland:
Årets UF-skola
1. Bobergsgymnasiet, Ånge Kommun
Motivering: Den här skolan har satsat på företagande och ger alla elever möjligheten att utveckla sin företagsamhet. Genom att väva ihop alla ämnen och hela lärarlaget får UF-företagarna de bästa förutsättningarna för ett lyckat UF-år. Skolan arbetar nära näringslivet genom att tillsammans skapa attraktiva medarbetare och företagare för att möta framtidens behov. Med fortsatt hög kvalité och en otrolig tillväxtresa tilldelas årets UF-skola 2024 till Bobergsgymnasiet.

Hoppas ni vill och kan komma förbi - alla är välkomna och det är kostnadsfritt och utan anmälan. Välkomna! 😊
Image